SUN

POZITIVNI IN NEGATIVNI UČINKI UV SVETLOBE
Danes vsi dobro poznamo povezavo med UV sevanjem in nastankom fotopoškodb ter staranjem kože. Sončna svetloba pa ima tudi številne pozitivne učinke.

POZITIVNI UČINKI:
Sončna svetloba vzpostavi hormonsko ravnovesje in nam da “ljubezen do življenja”. UV žarki stimulirajo določene hormone, telo sprošča več endorfinov (hormonov sreče), npr. seratonina. Izboljšajo splošno dobro počutje in odganjajo melanholično razpoloženje. Melatonin se sprošča pozneje zvečer, ko se dnevi daljšajo, zato ostanemo budni in aktivni dlje.
UV žarki so potrebni za naravno sintezo vitamina D. Ta ima pomembno vlogo pri uravnavanju ravnovesja kalcija in fosfata ter pri izgradnji kosti.

NEGATIVNI UČINKI:
Škodljivim učinkom UV sevanja lahko pripišemo številne težave s kožo. Prekomerno izpostavljanje soncu lahko poškoduje DNK v celičnem jedru, vpliva na celično membrano kožnih celic in povzroči vnetne reakcije, kot so rdečina, otekline ali boleči mehurji (odvisno od stopnje sončnih opeklin).
– UVA žarki imajo več energije in povzročajo staranje kože.
– UVB žarki imajo manj energije in povzročajo sončne opekline.

UV žarki (predvsem UVA) prodrejo globoko v kožo in povzročijo sproščanje prostih radikalov. Te zelo agresivne molekule reagirajo s spojinami v svoji okolici ter spreminjajo njihovo strukturo in lastnosti. Tako se kolagen in elastin v koži spremenita in degenerirata. Ta proces pospešujejo metaloproteinaze (MMP). MMP so naravno prisotne v koži in lahko med drugimi razgrajujejo kolagen in elastin. UV žarki prekomerno spodbujajo njihovo delovanje. Posledično koža postane suha in izgubi elastičnost. Vidne posledice so izguba elastičnosti, usnjat videz, gubice in pigmentni madeži.

Za dobro vaše kože: Ker UV žarki prehajajo tako skozi oblake kot skozi okenska stekla je treba ustrezno UV zaščito uporabljati ne samo na plaži ali smučarskih počitnicah, ampak 365 dni v letu.

Prikaz rezultata